Open Close

Stz’uminus Canoe Races

It was an exciting weekend July 23 & 24 as canoe clubs from the Island, Mainland and the United States meet for the Stz’uminus Canoe Races at Kulleet Bay.

It was a sunny but blustery weekend making the course extra difficult for the paddlers.

“We had 12 canoe clubs,” says organizer Margaret Seymour.

The Saturday Races ranged from singles, doubles, 4 man, 6 man, and 11 man.

Sunday was the Marathon Memorial Race in honour of Gordon Seymour featuring singles and doubles, followed by the Relay Race with 5 man, and 11 man.

Saturday Races

Women’s 4 Man,

1st – Marissa Mae, 2nd – Lil Cree, 3rd – Lil Raven

10 & Under Mixed 6 Man

1st – Geronimo, 2nd – Red Feather, 3rd – Kitaka

13 & Under Mixed 6 Man

1st – Lil Feather, 2nd – Geronimo, 3rd – Kitaka,

17 & Under Mixed 6 Man

1st  – Kitaka, 2nd – Lil Feather, 3rd – Geronimo

13 & Under Mixed 11 Man

1st – Red Feather, 2nd – Geronimo, 3rd – Oh My God

17 & Under Mixed 11 Man

1st – Red Feather, 2nd – Rainbow, 3rd – Geronimo

Women’s 11 Man

1st – Rikkole, 2nd – Merisa Mae, 3rd – Geronimo

Men’s 11 Man

1st – III, 2nd – Geronimo, 3rd – Island Brave

10 & Under Girls

1st – Danielle, 2nd – Trinity, 3rd – Gordana

Men’s Double

1st – Donald & Darian, 2nd – Devin & Joe, 3rd – Mike Billy & Mike

Women’s Double

1st – Krista & Natasha, 2nd – Karly & Merisa, 3rd – Cece & Sarah

17 & Under Mixed Double

1st – Jess & Kayla, 2nd – Salish & James, 3rd – Emmy & Partner

13 & Under Mixed Double

1st – Janessa & Jake,  2nd – Sarah & Emmy, 3rd – Bryce & Partner

10 & Under Mixed Double

1st – Dannielle & Bryce, 2nd – Caraline & Partner, 3rd – William & Partner

Men’s 4 Man

1st – Geronimo, 2nd – Lil Raven, 3rd – Lil Cree

Sunday Races

Relay Race

1st – Lil Cree, 2nd – Lil Marissa, 3rd – Oh My God

6 Man 13 & Under Mixed

1st – Geronimo, 2nd – Kitaka, 3rd – Lil Feather

6 Man 17& Under Mixed

1st – Kitaka, 2nd – Lady Lavina, 3rd – Red Feather

Women’s

1st – Lil Raven, 2nd – Merisa Mae, 3rd –  Geronimo

Men’s

1st – Geronimo, 2nd – Lil Raven, 3rd – Kitaka

Men 13 & Under

1st – Red Feather, 2nd – Geronimo, 3rd – Oh My God

Women’s

1st – Rikkte Cree, 2nd -Geronimo, 3rd – Rainbow

Men’s

1st – III, 2nd – Geronimo, 3rd – Island Brave

10 & Under

1st Geronimo, 2nd – Oh My God

Watch the Video

About the author: Angie

Leave a comment

All fields marked (*) are required